Какво правят компаниите за привличане и задържане на служители?
Направихме кратко проучваме за политиките за цялостно възнаграждение на служителите, които партньорите на Adecco България прилагат.
Какви типове възнаграждения се използват? Дават ли се специални бонуси за празници? Какво е важно за служителите днес и как избират те своята компания?
Отговорите на тези въпроси и допълнителна интересна информация, открийте в резултатите от проучването по-долу:
Как се променя погледа на компанията върху служителя
Когато парите не са всичко
Предоставянето на пакетни услуги вместо пари има и финансова полза за работодателя. При тях се използва кумулативният ефект на максимизиране на ползите. Например, ако 40 лв. на месец е полицата на служител към допълнителното здравно осигуряване, за тази стойност тя му дава много повече възможности да получи качествени здравни услуги, в сравнение, ако получи 40 лв. като добавка към заплата си.
Не на последно място компаниите не работят в изолация, а са в конкуренция като работодатели и са принудени да се отличат със своя пакет от компенсации, за да са по-атрактивни на пазара на труда. По аналогия на взаимоотношенията с клиентите, когато трябва да представиш своята услуга по уникален начин, и работодателят изражда своето уникално предложение към служителите си (EVP – Employee Value Proposition). Но какво означава това конкретно?
Типовете допълнителни облаги
Предоставят се и много материални, но не пряко финансови стимули. В над 1/3 от компаниите се дават карти за градски транспорт. Почти във всички компании се плащат мобилните планове и телефони, а в половината от тях се предоставят и служебни лаптопи, като това варира според позициите на служителите. В 2/3 от компании се предоставят и служебни автомобили, но за специфични позиции.
Друг тип възнаграждение за служителите е предоставянето на различни услуги, стойността на които може да е изцяло поета от компанията или е с участие на служителите. Такива са например допълнителното здравно осигуряване, което виждаме при почти 100% от компаниите. Застраховката живот е по-малко популярна и се среща при една трета от компаниите. Допълнителното пенсионно осигуряване се наблюдава при едва 11% от компаниите. В тази група придобивки бихме сложили отстъпки за закупуване на спортни карти или използване на различни услуги към кафе-вериги, ресторанти, книжарници, оптики, банкови услуги и много други.
През последните няколко години изключително популярни стават политиките на компаниите за поддържане на баланса между личен и професионален живот. Така работодателите целят да привлекат и последните поколения (GenZ), които навлизат в пазара на труда, за които е важно да имат чувство за свобода, гъвкавото работно време и работа от разстояние. Например при повече от 80% от компаниите се наблюдава възможност за работа от вкъщи. Въпреки че минималният брой платен отпуск е 20 дни, в поне половината от компаниите се дават допълнителни дни, които са средно 5 на година. В единица компании само наблюдаваме и възможността за платен отпуск на рождените дни на служителите.
Компаниите се стремят да изграждат и позитивна офис среда. Това може да включва стаите за игра и почивка, които наблюдаваме при повече от половината от компаниите и особено в ИТ сектора. В 2/3 от компаниите се предлагат безплатни напитки например: минерална вода, кафе, чай, а често и храна: ядки, плодове и др.
Само за повод ли
Обикновено ознаменуването на Коледа със специални инициативи не е изолирано събитие от социалния живот в компанията, а е част от организационната им култура.
Единна стратегия за привличане и задържане на служители?
Става ясно, че цялостното възнаграждение на служителите далеч не се изчерпва с изплащането на уговорените заплати, а се моделира от редица фактори: разбиране на потребностите на служилите от различни поколения, финансови възможности на компаниите, организационна и социална среда и свирепа конкуренция на пазара на труда. Нито една придобивка не може да се разглежда в изолация. Обикновено тя е част от по-голямата картина и разбирането на компанията как да възнаграждава и задържа своите служители.
Източник: Адеко България ЕООД
Свържете се с Adecco България за допълнителни проучвания на пазара на труда в България!